Faros bc: Η σελίδα λεύκωμα της ανδρικής μας ομάδας. Συνεντεύξεις,video,σχολιασμοί, φωτογραφίες, δηλώσεις παιχτών, άρθρα αθλητικού και Η/Ν τύπου θα παρουσιάζουν την πορεία του ανδρικού μας. Για την πλήρη ενημέρωση όλων των τμημάτων του Α.Ο.ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας: www.faros bc.gr

Βρείτε παλαιότερα άρθρα εδώ

Τετάρτη 12 Νοεμβρίου 2014

Β΄Εθνική Νότος (3η αγ. εξ-αναβολής) Περιστέρι - Φάρος Κερατσινίου 58-64

Επέστρεψε στις Νίκες ο Φάρος!!!

Ο Φάρος Κερατσινίουέκαμψε την αντίσταση τουΠεριστερίου με 64-58 στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική στο νότιο όμιλο της Β” Εθνικής. Το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο κλειστό «Γ. Στεφανόπουλος» λόγω των υλικών φθορών που έχει υποστεί η έδρα του Περιστερίου από την προ δύο εβδομάδων ισχυρή νεροποντή. Δεν διεκδίκησε πάντως δάφνες ποιότητας.
Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, τα διαρκή φάουλ εξάλειψαν ακόμα και την προσπάθεια να υπάρξει ρυθμός στον αγώνα και στο τέλος νίκησε ο… λιγότερο κακός. Στην προκειμένη περίπτωση αυτός ήταν ο Φάρος, ο οποίος πρόλαβε από το πρώτο ημίχρονο να δημιουργήσει μία διψήφια διαφορά 10-14 πόντων, που έφτασε μέχρι και το +21 στο 26′ (49-28). Η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη επί 40 λεπτά προσπάθησε
να «χτυπήσει» το Περιστέρι μέσα στη ρακέτα και το αποτέλεσμα ήταν να κερδίσει πολλά φάουλ και να βρίσκει πιο εύκολα σκορ.
Το Περιστέρι ήταν πολύ κακό επιθετικά επί 30 λεπτά. Τρία συνεχόμενα τρίποντα όμως του Σκουλίδα έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (47-56 στο 34′) και το ματς απέκτησε αίφνης ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμα περισσότερο λίγο αργότερο, η διαφορά όμως δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους έξι πόντους (56-62 στο 39′). Αρκούσε ένα λέι-απ του Κουρή 27» πριν από τη λήξη προκειμένου να κόψει τη φόρα του Περιστερίου και να επιτρέψει στον Φάρο να φύγει με ένα σημαντικό διπλό.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 58-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 26-40, 35-51, 58-64
Διαιτητές: Σκούτας-Καραβίτης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπαμάρκος): Αντωνόπουλος 2, Παναγιωταράς, Γιαννίκος 6 (1), Γεωργοπαπαδάκος 11 (1), Βούλγαρης 11 (3), Σκουλίδας 13 (3), Πρίτσος 6, Λυμπερόπουλος 2, Καραβανάς 5, Ρεκουνιώτης 2, Σιμιτζής.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Πετροδημόπουλος 11, Μοσχοβίτης 5, Καραλής, Κουρής 4, Χανιάς, Στογιάνοβιτς, Κομποδιέτας 10 (1), Σιούτης 7, Λυκογιάννης 5, Μαγκουνής 6, Κατούφας 14, Παπαδόπουλος 2.